W ostatnim czasie gorącym tematem w mediach jest wirus COVID-19. Ludzie boją się zakażenia, stąd zachowują środki ostrożności w postaci stosowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa takich jak określony odstęp od innych osób czy też zakładanie maseczek ochronnych na twarz. Niestety mimo usilnych starań może dojść do zainfekowania organizmu wirusem poprzez drogę kropelkową lub krew.
Testy a zdrowie
Istnieją specjalne testy wykrywające czy dana osoba jest nosicielem wirusa. Można wymienić 3 rodzaje takich testów:
1) Test serologiczny – pobranie próbki krwi żylnej. We krwi natomiast wykrywa się przeciwciała powstałe w wyniku kontaktu organizmu z wirusem. Noszą one nazwę przeciwciał anty-SARS-CoV-2.
2) Test immunochromatograficzny – również pobiera się próbkę krwi od pacjenta, jednak jest to krew włośniczkowa z palca. Taką kroplę krwi przenosi się na test przypominający ten do oznaczania ciąży z moczu lub do testu na Helicobacter pylori (z krwi). Następnie rozwija się chromatogram i, gdy obserwujemy dwie kreseczki, test jest pozytywny. Wykrywa on przeciwciała klasy IgG i IgM powstałe w kontakcie z wirusem.
3) Test RT-PCR. Chyba najbardziej skomplikowana metoda wykonywana w laboratorium biologii molekularnej. Polega na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 poprzez elektroforęzę RNA w specjalnym żelu. W porównaniu do dwóch ostatnich testów, tutaj pobiera się wymaz z gardła lub z nosa.
Tego typu testy zobowiązane są wykonać osoby, które wróciły zza granicy lub miały kontakt z osobą zakażoną. Ponadto jest to standardowe badanie wykonywane przed przyjęciem pacjenta do szpitala w celu wykluczenia potencjalnego zagrożenia dla pozostałych pacjentów i personelu medycznego.
Najnowsze komentarze