Awokado to wyjątkowy owoc, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. O jego fantastycznym wpływie na organizm ludzki wiedzieli już nasi przodkowie. Owoc ten jest źródłem wielu składników i minerałów, a dodatkowo blokuje namnażanie wolnych rodników, co spowalnia starzenie się komórek ludzkiego ciała [/b].
Zdrowie. Awokado – dlaczego jest takie niezwykłe?
Awokado jak na mały, niepozorny owoc ma całkiem sporo właściwości leczniczych. Na przykład reguluje on ciśnienie tętnicze oraz poziom złego cholesterolu wydatnie je obniżając. Zawarta w awokado witamina K odpowiada za właściwe krzepnięcie krwi. To ona pilnuje, by w naszym ciele nie dochodziło do wewnętrznych krwotoków oraz, by drobne rany nie kończyły się śmiercią z powodu wykrwawienia.
W awokado można odnaleźć również witaminę B 6. Ona z kolei dba o to, żeby nasz układ nerwowy był w znakomitej kondycji i umiał sobie radzić w stresujących sytuacjach. Ten smaczny owoc jest także bogatym źródłem witamin A, C, E i H. To dzięki tej różnorodności awokado reguluje takie procesy w ludzkim organizmie jak poziom hormonów, stan napięcia cery czy pracę mięśni. To dzięki awokado nasz układ krążenia jest wydolniejszy i nie grożą mu takie schorzenia jak zawał serca, wylew czy miażdżyca.
Co jeszcze wyróżnia awokado?
Na pewno fakt, że jak na owoc zawiera całkiem sporo kalorii. Po drugie do zjedzenia w tym owocu nadają się nie tylko miąższ, lecz również i pestka. Trzeba tylko wiedzieć, jak ją obrać, a potem przyrządzić. Z innych stricte medycznych właściwości awokado ma silne działanie przeciwzapalne, więc mogą je jeść osoby, które borykają się na przykład z osteoporozą lub zapaleniem stawów.
W skład awokado wchodzą takie pierwiastki chemiczne jak cynk, miedź potas, wapń oraz fosfor. Nie dziwi zatem fakt, że awokado jako codzienne uzupełnienie diety rekomenduje się pacjentom z anemią, zaburzeniami odżywiania czy osłabionym układem immunologicznym. Owoc ten jest prawdziwą bombą witaminową, która stawia nasze ciało na nogi i dodaje mu witalności oraz wigoru.
A co z walorami smakowymi awokado?
Te są całkiem imponujące. Awokado ma lekko masłowy, łagodny smak- nadaje się więc do wielu dań i przekąsek. Jest owocem, który na przykład warto dodać do zup, sosów sałatek lub past kanapkowych. Z awokado da się również zrobić olej, a niekiedy z jego pestki można uzyskać specjalny proszek, którym da się przyprawić dania mięsne.
Awokado należy do tych produktów, które powinno się jeść systematycznie. Nie dość, że należy do całkiem smacznych i niebanalnych owoców, to ma tyle właściwości leczniczych, że trudno je wszystkie zliczyć. I choćby wyłącznie z tego powodu nie powinno go zabraknąć w naszej diecie.
Olej z awokado- do jakich potraw można go wykorzystać?
To zależy czy olej z awokado jest rafinowany, czy nie. Jeśli ma się do czynienia z jego nierafinowaną odmianą olej z awokado można użyć do sosów sałatkowych, past typu pesto lub do zwyczajnego makaronu. Z kolei rafinowany olej z awokado świetnie sprawdza się podczas smażenia oraz pieczenia. Nie dość, że jest mniej kaloryczny, to jeszcze w trakcie jego spalania prawie nie ma dymu. Co równie ważne, nie trzeba go wcale dużo, aby mięso było ładnie przypieczone.
Co można jeszcze przyrządzić z awokado?
Jak się okazuje, awokado można spokojnie dodać do dietetycznych burgerów. Do ich przyrządzenia oprócz wyżej wymienionego owocu potrzebne będą:
• jedno jajko
• szczypta nasion sezamu
• plasterek pomidora
• jedna łyżka majonezu, najlepiej keto
• liść sałaty
• dwa kawałki bekonu
• sól i pieprz.
Jak przygotować burgery z awokado?
Nic trudnego. Najpierw należy podsmażyć bekon na patelni, a na tak powstałym tłuszczu usmażyć jajko. Potem trzeba obrać awokado, rozciąć je na dwie części i pozbyć się pestki. Następnie jedną z jego połówek trzeba posmarować majonezem, a na to położyć bekon, pomidora, sałatę oraz usmażone jajko. Na koniec należy wszystko doprawić pieprzem i solą- zamknąć burgera drugą połówką awokado i wszystko posypać sezamem.
Najnowsze komentarze