Zawód psychologa w dobie obecnych czasów nieustannie zyskuje na popularności. Doskonali fachowcy z zakresu prowadzenia terapii psychologicznych są bardzo cenionymi specjalistami, do których zgłasza się coraz więcej pacjentów. Jednak pomimo wielu wkładanych wysiłków w skuteczne podnoszenie swoich kwalifikacji oraz jakości pracy, terapia nie zawsze przynosi pożądane efekty. Niekiedy, nawet mimo odpowiedniego doświadczenia, kwalifikacji oraz odpowiedniego podejścia psycholog nie jest w stanie skutecznie pomóc zgłaszającym się do niego pacjentom. W takiej sytuacji rodzi się pytanie, czy warto w obliczu różnych problemów udać się do psychologa? Czy terapia psychologia wpływa na zdrowie i czy rzeczywiście niesie za sobą skuteczną pomoc?

Jak przebiegają sesje terapeutyczne?

Podjęcie decyzji o chęci pójścia na psychoterapie jest pierwszym krokiem w kierunku zgłoszenia się o pomoc do specjalisty. Jednak wiele osób przede zdecydowaniem się na sesje terapeutyczną, wielokrotnie analizuje sens, zasadność i skuteczność takiego rozwiązania. Obecnie nadal istnieje wiele stereotypów i mitów związanych z pracą psychologa oraz ludźmi, którzy udaje się do niego po pomoc. Warto podkreślić, że decyzja o podjęciu terapii psychologicznej powinna być dobrze przemyślna. Niemniej każda jednostka posiada indywidualne możliwości radzenia sobie z problemami życiowymi. Tym samym sesja psychologiczna nie będzie zagrożeniem, a jedynie cenną 50-minutową rozmową ze wskazówkami bądź początkiem ulgi oraz układania i rozwiązywania problemów. Najczęściej sesje psychologiczne odbywają się raz bądź dwa razy w tygodniu, w zależności od specyfiki oraz natężenia problemów. Są to kwestie, które pacjent indywidualnie ustala z psychologiem. Podczas sesji terapeutycznej pacjenci, opowiadając o własnych problemach, uzyskują wskazówki oraz inne, bardziej zdystansowane spojrzenie na problemy, dzięki sugestiom psychologa.

Psycholog wyciągnie cię z problemów

Skuteczne prowadzenie terapii psychologicznych zależy od poziomu wiedzy, kwalifikacji oraz realne doświadczenia psychologów. Niemniej istotne są narzędzia pracy oraz techniki, które wykorzystywane są przez specjalistów z pacjentami. Należy podkreślić, że terapie psychologiczne to nadal specyficzne, aczkolwiek popularne metody leczenia. Jednak o ich skuteczności decyduje wiele czynników, na które na przykład sam psycholog nie ma wpływu. Między innymi na prawdomówność pacjenta. Oczywiście wychodzić należy z założenia, iż pacjent, który zgłasza się na terapię psychologiczną, nie będzie kłamał, ponieważ zależy mu na rozwiązaniu problemów. Jednak nie zawsze ta kwestia jest czarno – biała. Często bywa tak, że pacjenci w obawie, ze wstydu czy strachu pomijają pewne kwestie, które często dla psychologa są kluczowe. Jest to najczęstsze niepowodzenie terapii psychologicznej, gdzie pacjent nie otrzymuje efektów, jakich oczekiwał. Jednak spowodowane jest to brakiem szczerości i obawami, z którymi nie mógł poradzić sobie, nawet w trakcie psychoterapii.