Jesień życia, mimo tak pięknej i nostalgicznej nazwy bywa nieraz trudna i bolesna. Niedomagające ciało, coraz gorsza kondycja fizyczna oraz poczucie braku celowości w życiu, sprawiają, że depresja u seniorów to częste zjawisko. Opiekunowie osób starszych stają na co dzień wobec wielu wyzwań i doświadczają wahania nastroju u osób starszych. Czasami dochodzi do poważnych konfliktów między opiekunem a podopiecznym, co negatywnie wpływa na psychikę obu stron. Rolą osoby sprawującej opiekę jest odpowiednie podejście i szukanie rozwiązań jak radzić sobie z depresją u seniorów.

Zdrowie psychiczne u seniorów

Najczęstszą przyczyną zjawiska, jakim jest depresja u seniorów bywa wcześniej wspomniane niedomaganiem fizyczne. Osoba starsza odrzuca pomoc, często w obcesowy lub agresywny sposób. Za takim zachowaniem kryje się wstyd, zażenowanie i niemoc. Opiekun nie powinien brać do siebie wybuchów złości, ale zorganizować pomoc podopiecznemu w takim zakresie, aby miał on poczucie, że panuje nad własnym życiem, a jego zdanie jest brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Nie oznacza to bynajmniej dla opiekuna bycia spolegliwym i nadmiernie ustępującym.
Wahania nastroju u osób starszych mogą być spowodowane demencja, Alzheimerem lub innymi dolegliwościami. Czasami senior tuż po wybuchu złości pragnie wynagrodzić opiekunowi nieprzyjemności, których doświadczył przez niewłaściwe postępowanie. Wówczas należy dać do zrozumienia podopiecznemu, że nie ma się mu tego za złe, jednak dalsze takie podejście może doprowadzić niepotrzebnych spięć i działa na niekorzyść dla samego seniora.
Szukając sposobów na to, jak radzić sobie z depresją u seniorów powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Często nie ma innej możliwości łagodzenia napięcia, niż przez farmakologię.
Wahania nastroju u osób starszych związane są też z nadchodzącą śmiercią. Fakt przemijania, mimo iż tak oczywisty, w każdym człowieku budzi lęk, smutek lub przerażenie. Wskazywanie na pozytywne aspekty życia, takie jak udane pożycie małżeńskie, relacje w rodzinie i poza nią, mogą utwierdzić podopiecznego, że jego życie było pełne, ciekawe i satysfakcjonujące. Remedium na zjawisko, jakim jest depresja u seniorów może być pozostawanie w ciągłej , na miarę możliwości aktywności. Uczęszczanie na różnego rodzaju zajęcia, działalność charytatywna oraz dbanie o kontakty towarzyskie mogą sprawić, że wahania nastroju u osób starszych nie będą pojawiały się z taką częstotliwością, jak w przypadku znudzonego i samotnego staruszka.
W poszukiwaniu rozwiązań, jak radzić sobie z depresją u seniorów możemy wymienić doświadczenia z innymi opiekunami na forum internetowym lub skontaktować się z psychiatra bądź psychologiem. Opiekun, który pełni odpowiedzialną rolę i zależy mu, aby senior czuł się dobrze, powinien też pamiętać o własnym zdrowiu. Przepracowany i zmęczony nie będzie umiał podejść z dystansem do pojawiających się trudności. W wyniku tego depresja u seniorów, którymi się zajmuje może wymagać hospitalizacji lub doprowadzić do targnięcia się na własne życie lub skierować agresję przeciw opiekującemu się. Czasem warto rozważyć opiekę naprzemienną kilku osób, tak aby każdy mógł odpocząć przez jakiś czas z dala od siebie.