Zastanówmy się przez chwilę, ile razy zdarzyła nam się sytuacja, że w najmniej oczekiwanym momencie wpadł nam do głowy naprawdę świetny pomysł na coś. Może to być dosłownie cokolwiek – przepis na obiad, stylizacja na szczególny dzień, projekt zawodowy, chwytliwy tekst piosenki, rym do wiersza czy nawet pomysł na udekorowanie mieszkania. Nie zawsze jednak mamy możliwość natychmiastowej realizacji tego pomysłu.

Najlepsze pomysły przychodzą bowiem dość niespodziewanie. Czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Wydawać by się mogło, że to nie problem – w końcu przecież znajdziemy czas, wrócimy do domu z pracy, szkoły czy innego miejsca, w którym obecnie mamy inne sprawy do załatwienia i uda nam się zrealizować to co potrzebujemy. Otóż nie zawsze. Pamięć ludzka bywa momentami niesamowicie zawodna. Pomimo tego, że teoretycznie każda pamięć funkcjonuje inaczej to jednak w sytuacji kiedy w grę wchodzi kilka bodźców na raz – praca, obowiązki, zadania zaplanowane na dany dzień – mogą one wpłynąć negatywnie na zapamiętanie tego pomysłu u nawet najbardziej niezawodnej pamięci. Co zrobić w takiej sytuacji? Każdy dobry pomysł zasługuje na znalezienie dla niego miejsca.

Dlatego warto na bieżąco notować sobie to, co przypadkiem przyszło nam do głowy. Brzmi banalnie, ale pojawia się zaraz nieoczywista kwestia – nie zawsze posiadamy przy sobie kartkę i długopis. W tej sytuacji wystarczy nawet notatka w telefonie. Metody efektywnego zapamiętywania i kojarzenia faktów również są kwestią indywidualną, ale w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką ilością czasu warto nawet zapisać sobie losowe hasła, które będą nam się kojarzyć z tym pomysłem i automatycznie przypomną nam o nim. Sposobów jest wiele, ale najbardziej istotna w tym wszystkim jest konieczność utrzymania swojego pomysłu przy życiu. Z początku może to brzmieć kuriozalnie, ale jakby się nad tym głębiej zastanowić – ma to sens. Najlepsze pomysły przychodzą niespodziewanie – a to właśnie one nas rozwijają i wyzwalają naszą kreatywność. Dlatego kiedy się pojawią, pozwólmy im zostać z nami jak najdłużej. W przyszłości może to zaprocentować ich owocną realizacją.