Larnaka to cypryjski kurort, wyjątkowo popularny jako wakacyjne miejsce odpoczywających Polaków. Nic dziwnego – znajdziemy tu mnóstwo atrakcji, piękne krajobrazy, piaszczyste plaże i wyjątkowo łagodną pogodę nawet późną jesienią. Jednak Larnaka to miejsce wyjątkowe, które powinni zwiedzić miłośnicy archeologii i fascynaci antycznej kultury.
Muzeum Archeologiczne
Jeśli chodzi o miasto Larnaka atrakcje historyczne czają się niemal na każdym kroku. Jedną z nich jest Muzeum Archeologiczne – niewielki, kameralny obiekt, który specjalizuje się w pozyskiwaniu pamiątek z okresu antyku i średniowiecza. Muzeum podzielone jest na cztery strefy. W pierwszej znajdują się zabytki pochodzące z czasów od neolitu do epoki brązu: podziwiać tu możemy m.in. narzędzia z kości i kamieni oraz ekspozycje związaną z osadą Choirokoitia. Ciekawym eksponatem są szczątki jednego z mieszkańców wioski, który pochowany został w pozycji „płodowej” – typowej dla tego obszaru. Drugą część kolekcji zajmuje ekspozycja ceramiki z okresy mykeńskiego. Kolejna sala to przede wszystkim figurki antyczne, w tym skarabeusze oraz wapienny wizerunek mężczyzny sprzed 2,5 tysiąca lat. Ostatnią sale stanowią eksponaty z okresu rzymskiego i klasycystycznego m.in. lampy naftowe, monety i broń.
Stanowiska archeologiczne
W okolicy Larnaki znajdują się dwa ważne stanowiska archeologiczne. Pierwszym z nich jest osada Chirokoitia, która istniała na tym terenie już 8 tysięcy lat temu. Wykopaliska odsłoniły pozostałości po licznych budynkach i grobowcach. Na tym terenie znaleziono m.in. ozdoby z kości i kamieni, broń myśliwską oraz kamienne narzędzia rolnicze.
Drugim ważnym stanowiskiem archeologicznym jest Kition. Było to państwo – miasto istniejące koło XIII wieku p.n.e. Wykopaliska pozwoliły odkryć fragmenty murów obronnych oraz dużą ilość antycznych budynków, m.in. świątyń i łaźni. Oba stanowiska można zwiedzać, a na turystów czekają tablice informacyjne i schematy. Wykopane zabytki i pamiątki kultury materialnej znajdują się głównie w Muzeum Archeologicznym oraz w muzealnej części Zamku w Larnace.
Najnowsze komentarze