Samoświadomość ludzi na temat własnego zdrowia bardzo mocno wzrosła. Jednak odchudzanie nadal dla większości kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami oraz ciężkimi ćwiczeniami, na które często brakuje długotrwałej motywacji. Dlatego ludzie, coraz częściej sięgają po różnego rodzaju diety, które mają zastąpić mordercze treningi. Jednak sama dieta bardzo rzadko daje długotrwałe efekty, a rzetelne rozpoczęcie odchudzania powinno zaczynać się od zmiany nawyków. Płaski brzuch i wyrzeźbione ciało to efekt połączenia zdrowych nawyków, diety i treningu.

Dlaczego trudno schudnąć – terapia na odchudzanie

Większość osób, które mają problem ze zbyt dużą ilością posiadanych kilogramów, często mają wiele prób zbicia własnej wagi. Jednak zdecydowana większość takich prób kończy się niepowodzeniem, a tkanka tłuszczowa pozostaje na tym samym poziomie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie zbyt małych zmian w aspekcie nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, że chudnięcie to długofalowy proces, który nie tylko trzeba właściwie zaplanować, ale również wymaga on systematyczności. Innym z powodów braku efektów zbijania kilogramów jest stosowanie zdecydowanie zbyt surowych diet. Takie działania stanowią bardzo często praktykę pośród osób zmagających się z nadwagą.

 

Przykładem takiej diety może być dieta kopenhaska 1000 kcal, które w pierwszym momencie dają pożądane efekty, aby później przynieść efekty w postaci jojo. Jako ostatni z powodów można wymienić brak konsekwencji w realizowaniu obranego planu odchudzania. Zbyt niska motywacja, przyczyniają się do tego, że brak zauważalnych szybkich efektów, wpływa zniechęcająco na osoby, które pragną zmienić własny wizerunek. Dlatego tylko odpowiednio zbilansowana dieta, a także wykonywanie właściwych treningów w długim okresie czasu może dać sukces w postaci oczekiwanych rezultatów. Wszystkie z powyżej wymienionych powodów, dla których zbijanie kilogramów jest trudne, stanowi najczęściej występujące czynniki.

Bezpieczna dieta i odchudzanie

Skuteczne i bezpieczna dieta to nie taka, która daje widoczne efekty zbijania kilogramów. Ważne jest, aby dieta nie powodowała utraty zdrowia. Wprowadzenie zbyt rygorystycznej diety do codziennego jadłospisu może co prawda pozwolić na regularną utratę kilogramów, ale może również prowadzić do wielu problemów i powikłań dla źle traktowanego organizmu. Każdy człowiek potrzebuje zbilansowanego i odpowiednio zrównoważonego odżywiania. Posiłki muszą być bogate we właściwe grupy witamin, aminokwasów i minerałów. Warto podkreślić, że także odpowiednia kaloryczność diety nie może być za mała. Absolutnym minimum dla większości ludzi powinno być 1000 kcal. Samoświadomość właściwego realizowania zdrowego planu treningowo – dietetycznego w ramach odchudzania powinna być wsparta podstawową wiedzą. Właściwe zbilansowanie diety oraz ćwiczeń powinno opierać się przede wszystkim na bezpieczeństwie i w trosce o własny organizm. Nieprzemyślane zbijanie kilogramów, kosztem zdrowia, może okazać się niewłaściwym rozwiązaniem.