Nie ma na świecie osoby która lubiłaby wizyty u dentysty. Przeważnie korzystamy z jego usług, kiedy ból zacznie nam doskwierać na tyle bardzo, że tabletka przeciwbólowa nie pomaga. Coraz więcej dzieci potrzebuje korzystać z wizyt u stomatologa. Wiąże się to ze złymi nawykami żywieniowymi, dodawaniem cukru i słodzików do każdego produktu przeznaczonego dla dzieci, piciu słodkich napojów i niedokładnym myciu zębów. Warto zadbać o higienę zębów i nawyk ich mycia już od pierwszego ząbka. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że o zęby trzeba dbać. Do niedawna istniało jeszcze przekonanie, że mlecznych zębów nie powinno się leczyć. Jeśli ząb był na tyle zepsuty, że sprawiał ból, po prostu go wyrywano. Według dzisiejszej wiedzy medycznej nie wskazane jest wyrywanie zębów mlecznych, ponieważ może to skutkować skrzywieniem się i złym ustawieniem zębów stałych. Próchnica zębów mlecznych jest możliwa do wyleczenia, jednak jest to bardzo trudne, ze względu na to że dzieciom nie podaje się znieczulenia, a te nie usiedzą grzecznie na fotelu, zwłaszcza jeśli coś sprawia im ból. Dlatego najważniejsza jest higiena i dbanie o zęby.

Kiedy nie boli

Jeśli u naszego dziecka wszystko jest w porządku, zęby są zdrowe i prawidłowo myte, nie oznacza to że nie trzeba wybrać się do stomatologa. Tuż po pojawieniu się pierwszych zębów, dobrze jest wybrać się na wizytę do gabinetu dentystycznego w celu obejrzenia ząbków dziecka przez lekarza, który sprawdzi od razu jamę ustną i podpowie jak dbać prawidłowo o małe ząbki. Na takiej wizycie dziecko zaznajomi się z fotelem, lusterkiem i szpatułką. Wizyta przebiega w miłej i przyjaznej atmosferze. Raz na pół roku powinnismy odbywać taką wizytę kontrolną z dzieckiem, aby w razie czego, zadziałać za wczasu, a jednocześnie oswajać dziecko na przyszłość.

Kiedy boli

Kiedy dziecko odczuwa ból zęba sytuacja jest nieco trudniejsza. W zależności od dentysty nie zawsze uda się naprawić ząbka na jednej wizycie. Przeważnie wygląda to tak, że dziecko siedzi na fotelu razem z rodzicem i jest przez niego przytrzymywane, a dentysta stara się jak najszybciej opracować zepsuty ząb. To z pewnością nie zapadnie dziecku w pamięć jako coś przyjemnego i każda następna wizyta wyglądać może podobnie, a nawet gorzej. Dlatego warto jest znaleźć gabinet dentystyczny przyjazny dzieciom. Nie każdy dentysta dziecięcy podejmie się borowania zęba u dziecka, które krzyczy i nie chce otworzyć nawet buzi, ze względów bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest aby gabinet znał takie przypadki i był odpowiednio przygotowany. W gabinetach takich, sale są pomalowane na kolorowo, w poczekani są zabawki, stosowany jest gaz rozweselający, który ma działanie rozluźniające w niektórych przypadkach stosowany jest syrop, który dentysta przypisuje na receptę, podaje się go dziecku chwilę przed zabiegiem, ma on działanie podobne do narkozy, jednak jest neutralny dla organizmy i ma chwilowy efekt działania. Bywa jednak też tak, że dziecko zostaje skierowane na wyleczenie zębów w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza jeśli ubytków jest na tyle dużo, że wiązałoby się to z dużą ilością wizyt i stresu dla dziecka.