Zwyrodnienie stawów zalicza się do przewlekłych chorób całego układu ruchu. Schorzenie dotyka wiele milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej występuje w momencie, kiedy pełniąca ochronę kości chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu. Oczywiście organizm w takiej sytuacji nie jest w stanie samoistnie naprawić powstałych uszkodzeń. Dlatego niniejsza choroba określana zwyrodnieniowa jest nie tylko uciążliwa, powoduje wiele bólu, ale również może dotyczyć każdego stawu w organizmie człowieka. Tym samym leczenie bólu, który powoduje choroba zwyrodnieniowa to ważny element poprawiania codziennego komfortu ludzi, których schorzenie dotyka.

Zwyrodnienie stawów – pierwsze objawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje wiele ograniczeń i uciążliwości. Rozwija się ona w kontekście zaburzeń chrząstki stawowej. W ten sposób uniemożliwia odpowiednie i sprawne przemieszczanie się. Wraz z rozwojem choroby uszkodzeniom ulegają kolejne struktury między innymi torebka stawowa, ścięgna i mięśnie. Skutkiem rozwijającej się choroby są poważne dolegliwości bólowe, które narastają po dłuższym odpoczynku i większej eksploatacji stawu. Stawy to bardzo ważna cześć ludzkiego ciała, dzięki której w dużej mierze możliwe jest wykonywanie płynnych ruchów. Szybki rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów prowadzi również do wielu pośrednich skutków między innymi bezsenności. Pogarsza się jakość życia, co w efekcie może prowadzić do niepełnosprawności. Warto zaznaczyć, że objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą dotyczyć kilku z nich, a nie jednego.

Przyczyny i leczenie stawów

Odpowiednie przyczyny zwyrodnienia stanów, a także bezpośrednie czynniki, które wywołują chorobę zwyrodnieniową, bardzo często nie są znane. Obecnie istnieje wiele teorii, które wyjaśniają powody powstawania tej choroby. Do najczęstszych przyczyn tej choroby zalicza się: choroby wieku dziecięcego m.in. przebyte urazy czy dysplazje stawu biodrowego. Należy podkreślić, że problem zwyrodnienia stawów znacznie częściej dotyka kobiety. Skuteczne leczenie zwyrodnienia stawów zazwyczaj zaczyna się do leczenia zachowawczego. Charakteryzuje się ono postępowaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie większego zakresu ruchów, ale tylko na etapie, kiedy choroba zwyrodnieniowa nie rozwinęła się do końca. W momencie dużego zaawansowania choroby potrzebne jest podjęcie leczenia farmakologicznego, które najczęściej wspierane jest także terapią fizykalną. W ten sposób jednym działaniem możliwe jest zmniejszenie bólu, a drugim stymulowanie oraz zwiększanie zakresu wykonywanych ruchów. Możliwe jest również leczenie operacyjne, które występuje w momencie niepowodzenia dwóch pierwszych metod. Celem takiego leczenia jest uwolnienie chorego od bólu oraz poprawienie funkcjonalności stawu. Warto pamiętać, że współcześnie coraz bardziej innowacyjne metody i techniki leczenia, dają realne i szerokie możliwości powrotu do zdrowia, także w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.