Jedną z ciekawszych atrakcji dolnego śląska jest pałac w Goszczu, położony w powiecie oleśnickim. Goszcz jest w niedalekiej odległości od Wrocławia, zatem każda osoba zwiedzająca stolicę dolnego śląska może udać na krótką wycieczkę, aby zwiedzić ten ciekawy zabytek.

Barokowy pałac

Pałac ten został zbudowany w stylu barkowym, a budowa miała miejsce w latach 1730-1740. Pałac w Goszczu jest budynkiem piętrowym i na jego zwiedzenie potrzeba około dwóch godzin. Obecnie jest on odrestaurowaną ruiną, o którą dbają konserwatorzy dolnego śląska oraz eksperci Unii Europejskiej. To, co odróżnia ten pałac od innych, to duża liczba pięknych, barkowych balkonów, które posiadają kamienne balustrady. W okolicy pałacu znajduje się rozległy park, idealny na długie, rodzinne spacery. Zwiedzać można także budynki położone obok pałacu, takie jak oficyny czy budynki łącznikowe.

Inne atrakcje w okolicach Wrocławia

Oprócz wspomnianego, barokowego pałacu w okolicach Wrocławia warto jest zwiedzić także górę Ślężę. Jest to niewielkich rozmiarów góra, położona nieopodal miejscowości Sobótka. To, co jest w niej niezwykłe, to fakt, że w czasach przed naszą erą była miejscem pogańskich kultów. Na szlaku wiodącym na szczyt góry stoją różne, prymitywne rzeźby, wykonane przez pradawnych wyznawców słowiańskich bogów. Obecnie na szczycie góry znajduje się schronisko wraz z restauracją, jest więc to dobre miejsce na spokojny, niedzielny spacer. W restauracji tej można zakupić pełen posiłek, a także bardzo bogate w smaku piwo, wykonane w pobliskim Browarze Sobótka. Piwo to sprzedaje się w małych butelkach o pojemności 0,3 litra, a na etykiecie widnieje jedna ze słowiańskich rzeźb.

Zarówno barokowy pałac, jak i góra Ślęża będą dobrymi alternatywami na spędzenie czasu na dolnym śląsku. Do obu tych miejsc jest bardzo wygodny i szybki dojazd z Wrocławia, zatem dotarcie do nich nie powinno stanowić kłopotu. W czasie lata atrakcje te mogą być oblegane przez większe tłumy turystów.