Dla wielu ludzi założenie działalności gospodarczej jest trudną kwestią. Dlatego właśnie rzeczywiście warto wiedzieć jak się do tego zabrać. Zakładanie własnej firmy należy zacząć od udania się do odpowiedniej instytucji państwowej. W tym przypadku jest to albo Urząd Miasta albo Urząd Gminy, w zależności w jakiej miejscowości się mieszka. Obecnie własną działalność gospodarczą zakłada się w systemie tak zwanego jednego okienka.

Miało to być duże ułatwienie, jednakże okazało się, że nie zmieniło się zbyt wiele. Podstawą do założenia firmy jest prawidłowe wypełnienia druku EDG-1. W formularzu tym należy wpisać dane dotyczące własnej osoby oraz informacje na temat mającej powstać firmy. Instrukcje na temat wypełnienia formularza można otrzymać w odpowiednim urzędzie. Często bywa tak, że pracownicy urzędu pomagają przyszłemu przedsiębiorcy w wypełnianiu druku.

Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z internetowego formularza. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane, a gotowy druk automatycznie zostanie wygenerowany. Następnie druk można wydrukować i zanieść do urzędu. EDG-1 jest drukiem, który spełnia wiele ról. Wypełniając ten formularz jednocześnie składamy też wniosek o przyznanie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, wpis do KRUPGN, gdzie nadany nam musi zostać numer REGON. Wypełnienie tego formularza pozwala nam również na zgłoszenie się do Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Ciekawostką dla niektórych może być to, że jeżeli firmę zakłada małżeństwo, to oboje małżonkowie muszą wypełnić dwa osobne formularze EDG-1.