Pies to wierny przyjaciel. Może bawić się z Twoim dzieckiem, pomagać Ci w lesie i w wodzie, być Twoim ochroniarzem, tropić przestępców i wiele innych rzeczy. Ale jak wychować takiego pomocnika od szczeniaka? Jest to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie z którym niestety nie każdy sobie poradzi.

Wychowanie psów – jedna z ważnych kwestii podczas tworzenia rodziny. Nie zawsze jest jasne, jak właściwie wychować psa, ale jak się okazało, istnieją pewne zasady, których psy powinny przestrzegać żyjąc w towarzystwie ludzi.
Najważniejszą rzeczą w wychowaniu psa jest edukacja. Pierwszą rzeczą, której musimy się nauczyć, jest to, że nie jest to zabawka ani koń roboczy. To inteligentne stworzenie, które tylko wie, jak się z nim komunikujesz. Pies ma podstawowy instynkt, którym jest zadowolenie właściciela. Oznacza to, że musi jasno zrozumieć, kto jest liderem w tej relacji. Nie używamy słowa „pan”, ponieważ pies nie uważa nas za panów, w żadnym wypadku nie widzi w ludziach przełożonych, ale swoich partnerów do życia.

Jak zatem wychować psa?

Doświadczeni właściciele psów słuchają, obserwują i szukają znaków ostrzegawczych. Zawsze można dodatkowo przeczytać kilka książek o tym, jak rozwijać zrównoważony charakter swojego zwierzaka. Jednak jako właściciel psa musisz być świadomy kilku podstawowych rzeczy.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że psy to zwierzęta juczne. Nawet jeśli pies zmieni się w dorosłego, nadal jest zwierzęciem jucznym. Jeśli pies nie zobaczy lidera w swoim „stadzie”, pokaże agresję w stosunku do swojego właściciela. Dlatego tak ważne jest, aby zabierać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela na codzienne spacery.
Pies musi nauczyć się różnicy między dobrym a złym zachowaniem. Właściciele muszą uczyć swoje zwierzęta, co jest dobre, a co jest złe. Samo powiedzenie „nie” nie wystarczy. Musisz w jakiś sposób ukarać złe zachowanie. Na przykład krzycząc na psa, strofując go, a nawet uderzając kijem w łapę. Musisz znaleźć daną metodę, która poskutkuje.
Szanuj swojego psa! On nie jest twój – jesteś jego! Szkolenie i edukowanie Twojego pupila oznacza nauczenie go czegoś, czego musi przestrzegać w każdych okolicznościach! Pamiętaj, że psy to zwierzęta juczne i dlatego są przyzwyczajone do wykonywania poleceń wydawanych przez ich przywódcę.

Kilka najważniejszych rzeczy, których pies musi się nauczyć:

• Dyscyplina – podstawowe polecenia, takie jak: usiądź, zostań, przyjdź i wyjdź!
• Spotkania towarzyskie – poznawanie ludzi.
• chodzenie na smyczy – Pełne spuszczenie psa na przedłużanej smyczy nie jest koniecznie dobre, czworonożny przyjaciel powinien wiedzieć by być blisko.

Najważniejsze to zdrowie pupila! Utrzymuj swojego czworonożnego przyjaciela zadbanego, odpowiednio ubranego i zaszczepionego.