Mało kto wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnego choinkowego drzewka. Żywe, sztuczne. Nieważne. Zielony element wystroju naszych domów musi się pojawić. Skąd ta tradycja?
Krótko, na temat i treściwie. Pierwszy poważniejszy trend ubierania drzewek pojawił się w 16 wieku. Mówimy oczywiście o Europie, ale to właśnie Stary Kontynent zapoczątkował tę tradycję świąteczną. Wszelkie inne drzewkowe tematy pojawiały się – i owszem – ale np. w Starożytnym Egipcie i nie miały, rzecz jasna, nic wspólnego ze znanymi nam świętami.

Podczas wielkich reformacji 16 wieku Marcin Luter był zwolennikiem spędzania czasu świątecznego w domowym zaciszu. To właśnie w jego okresie w protestanckich Niemczech pojawiły się choinkowe drzewka, które on sam bardzo polubił. W XIX wieku zwyczaje choinkowe rozpowszechniały się w Anglii, Francji, a także południowej Europie. Co ciekawe, pierwsze bombki choinkowe zaczęto produkować w latach 40 XIX wieku.

Do Polski tradycję przynieśli niemieccy żołnierze i urzędnicy podczas pierwszych lat zaborów, na przełomie 18 i 19 wieku. Początkowo tradycje te były znane na terenach pruskich i głównie wśród Arystokracji. Później choinki ubierano także w domach mieszczańskich i szlacheckich. Na polskiej wsi choinki rozpowszechniły się dopiero w okresie
międzywojennym w XX wieku. Też nie od razu w całym kraju. Początkowo jedynie na południu i w środkowej Polsce. Mieszkańcy Ziem Polskich niechętnie przyjmowali początkowo zwyczaj dekorowania drzewek, ponieważ pochodził on z Niemiec. W naszej tradycji mieliśmy zakorzeniony obyczaj zdobienia podłaźniczki.

Tak więc zwyczaj ubierania świątecznego drzewka w naszych domach ma tak naprawdę około 100 lat. W niektórych rejonach Polski może koło 50. Niedługa zatem jest to tradycja. Wielu mówi, że to pogański zwyczaj. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie. Zakładając, że rozpropagowali go w Europie niemieccy protestanci, wywodzi się zatem z odłamu religii chrześcijańskiej. O podobieństwa protestantyzmu do katolicyzmu można oczywiście dyskutować. Kościół Katolicki jednak bardzo chętnie przyjął tradycje zdobienia choinek.