Akita amerykańska jest charakterystyczną rasą ze względu na swój wzrost, o ciężkich kościach. Te psiaki mają dużą, podobną do niedźwiedzia głowę z wyprostowanymi, trójkątnymi uszami ustawionymi pod niewielkim kątem wzdłuż łuku szyi. Oczy Akity są małe, ciemne, głęboko osadzone i trójkątne.

Nazwa i pochodzenie

Akita bierze swoją nazwę od regionu Akita w Japonii, gdzie została po raz pierwszy wyhodowana. Najpierw pies ten był używany jako Imperial Guard Dog, zanim jego siła i inteligencja zostały wykorzystane w walce i polowaniu. Mógł powalić niedźwiedzia, miał umiejętności pływania i miękkie usta potrzebne do odzyskania ptactwa wodnego. Dziś Akita amerykańska jest nadal używana w policji i wojsku.

Temperament

Akita jest ogólnie postrzegana jako zaborcza pod względem swojej własności i może być zdystansowana wobec nieznajomych. Czasami opisywany jest jako koci w swoich działaniach; nie jest niczym niezwykłym, że Akita myje twarz po jedzeniu, udoskonala partnera z hodowli i jest wybredna w domu. Akity są znane z nietolerancji innych psów tej samej płci, jak stwierdzono w standardzie rasy.
Mówi się, że Akita jest ostrożna, odważna, nieustraszona i inteligentna. Czasami potrzebuje jednak pewnego oraz konsekwentnego przewodnika, bez którego pies może stać się bardzo agresywny w stosunku do innych zwierząt.

Więcej na: https://petportal.pl/akita-amerykanska/