Na każdym etapie rozwoju, dziecko potrzebuje nieco innych zabawek. Wraz z nabywaniem nowych umiejętności poszerza się bowiem jego zainteresowanie światem zewnętrznym, w którym zabawki spełniają wiodącą rolę. Czym innym zainteresujemy dziecko kilkumiesięczne, inne mamy zabawki dla 1,5 roczniaka, a co innego zaproponujemy 2,5 latkowi. Producenci zabawek prześcigają się w swoich pomysłach, a rodzice coraz częściej gubią się w ich szerokich ofertach. W co warto zainwestować, jaka zabawka zainteresuje nasze dziecko, a jaka będzie najbardziej pobudzać jego rozwój? Przeanalizujmy ten temat na podstawie trzech grup wiekowych naszych maluszków.

Od niemowlaka do roczniaka

Dzieci w pierwszych miesiącach życia skupione są przede wszystkim na odkrywaniu własnego ciała i jego możliwości. Gdy już potrafią samodzielnie chwycić przedmiot i nim manipulować np. przekładać go z rączki do rączki, warto wesprzeć ich rozwój dostarczając właściwe produkty. Należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na ich atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim na rodzaj tworzywa, z którego są zbudowane. Na tym etapie wybierzmy gryzaki, grzechotki sensoryczne lub te zawieszane na rączkę, różnego rodzaju zawieszki czy mięciutkie przytulanki wypełnione szeleszczącą folią, której dźwięki zwracają uwagę maluszków. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w tzw. matę sensoryczną czy edukacyjną. Zwróćmy uwagę z jakich materiałów jest wykonana i czy nie zawiera zbyt małych elementów, a nasze dziecko będzie miało idealne miejsce do zabawy i nauki. Na takiej macie ćwiczy ono zarówno obracanie się z plecków na brzuszek, jak również trenuje wzrok, słuch czy koncentrację uwagi. Maty sensoryczne zawierają bowiem często kilka różnych szeleszczących, dzwoniących czy brzęczących elementów, po które maluszek z pewnością będzie starał się sięgać. Miękkie książeczki edukacyjne wydają się również jednym z bardziej trafionych pomysłów. Są wykonane z bezpiecznych materiałów, można je dotknąć, szarpnąć czy włożyć do buzi. Zabawa nimi kształtuje przy okazji w dziecku dobre nawyki i zainteresowanie książkami.

Gdy mam już ponad roczek

Gdy dziecko swobodnie siedzi i można je zostawić w takiej pozycji na dłuższą chwilę, warto zaopatrzyć się w tzw. kostki sensoryczne czy tablice manipulacyjne. To jakby kolejny etap po macie sensorycznej. Zamysł jest podobny, ale do odkrycia wiele nowych aktywności. Oczywiście dziecko poznaje przy okazji różne faktury materiałów, dźwięki czy kształty. Produkty takie dostarczają zazwyczaj też możliwość obracania, wciskania, przekręcania czy przesuwania poszczególnych elementów, a wszystkiemu często towarzyszą różne melodie i rozpoznawalne dźwięki. Zabawki dla 1,5 roczniaka powinny natomiast wykorzystywać już w pełni jego umiejętność przemieszczania się. Zwykle dzieci w tym wieku chodzą już samodzielnie. Warto więc wprowadzać wszelkie zabawy sportowe. Różnego rodzaju gry z wykorzystaniem piłek, kręgli, woreczków do rzucania do celu czy zabawy w tunelach i namiotach wydają się być idealne. Za inwestowanie w suchy basen z piłkami również może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poza tym oczywiście klocki. Tutaj wybór mamy bardzo szeroki. Budowanie z klocków drewnianych, konstrukcyjnych czy przestrzennych ma wspaniały wpływ na rozwój dzieci. Zróżnicowane elementy i konieczność ich dopasowywania pobudza ich kreatywność i dostarcza wiele radości. Warto jeszcze dodać że zabawki dla dzieci w tym wieku muszą być jak najbardziej różnorodne. Dzieci na tym etapie interesują się wszystkim, ale utrzymują swoje zainteresowanie przez krótki okres czasu. Zaopatrzenie ich w zróżnicowane zabawki będzie doskonale stymulować ich rozwój i zapewni kreatywną zabawę.

Dwulatek i zabawki

Edukację muzyczną można zaczynać już od pierwszych miesięcy, ale instrumenty muzyczne i sposób w jakie można je wykorzystywać wymagają od naszego dziecka już trochę umiejętności. Gdy dziecko ma około dwóch lat spokojnie możemy je zapoznawać z dźwiękami najróżniejszych instrumentów skonstruowanych adekwatnie do jego wieku. Mogą to być wszelkiego rodzaju bębenki, marakasy, grzechotki, dzwoneczki, flety, piszczałki i terkotki. Można też zainwestować w malutkie organki czy gitarę. W tym wieku dzieci bardzo też lubią naśladować rodziców. Zaczynają więc kąpać i czesać swoje pluszaki, piec ciasteczka, usypiać lalki i wozić je w wózeczkach. Takie zabawy pozwalają kształtować emocje, ale również mają wpływ na rozwój precyzji ruchów. Jest to też etap, na którym warto zaopatrzyć dziecko w różnego rodzaju plastelinę czy inne masy plastyczne. Te zabawy choć często kończą się bałaganem niezwykle pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Również książeczki z prostymi historyjkami i obrazkami cieszą się powodzeniem i potrafią zainteresować dwulatka na dłużej.
Szukając zabawek dla najmłodszych zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich bezpieczeństwo oraz rodzaj wykorzystanego materiału. Wypatrujmy zabawek odpowiednich do wieku i rozwoju dziecka, a z pewnością sprawimy, że będzie ono poznawać świat bezpiecznie i radośnie.