Ciąża i zdrowie – zawroty głowy i omdlenia

Ciąża to czas, w którym organizm zostaje wystawiony na wiele szybko zachodzących zmian. W związku z tym rozwój nowego życia, idzie w parze z występującymi dolegliwościami. Jednym z tych dolegliwości są zawroty głowy, które doprowadzają nawet do omdleń. Przyczyn tego stanu może być kilka. Przede wszystkim w czasie ciąży spada ciśnienie tętnicze, ponieważ naczynia krwionośne się powiększają, a akcja serca wzrasta. Dodatkowo wysoki poziom progesteronu również przyczynia się do tego stanu rzeczy. Tak samo jak niedobór cukru lub żelaza.
W późniejszym okresie ciąży (II, III trymestr) zawroty głowy może powodować nacisk powiększającej się macicy na naczynia krwionośne. Co ciekawe, nasila je leżenie na plecach, dlatego zaleca się leżenie na lewym boku, żeby ułatwić przepływ krwi.

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży są uznawane za całkowicie naturalne i spotykają spory procent kobiet.

W przypadku, gdy odczuwamy nadchodzące omdlenie należy się położyć, aby zapobiec upadkowi, który może spowodować urazy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, powinno się usiąść w bezpiecznym miejscu (najlepiej na podłodze, żeby nie spaść) z głową między kolanami.

Istotne jest również nie pomijanie posiłków. To ważne, żeby w czasie ciąży dostarczać organizmowi potrzebnego pożywienia i odpowiedniej ilości płynów.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej ciążowej dolegliwości warto pomóc organizmowi w dotlenieniu i wybierać się na krótkie spacery na świeżym powietrzu, nie podrywać się do siadu, a wstawać powoli.

Jeżeli zawroty głowy występują dość często, a nawet doprowadzają do omdleń, niezbędna jest rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę, co pozwoli wykluczyć lub potwierdzić anemię.