Cukrzyca to choroba, która stopniowo wyniszcza organizm. Za wysoki cukier powoduje nie tylko ospałość zmęczenie i chroniczny brak energii. On krok po kroku uszkadza nerki, wątrobę oraz serce. Dlatego cukrzycy lepiej zapobiegać niż leczyć. Dopomóc w tym mogą pokarmy obniżające stężenie glukozy we krwi.

Jak można walczyć z objawami cukrzycy?

Przy cukrzycy najważniejsze jest, aby wystrzegać się pokarmów o dużej zawartości cukru. Diabetykom nie poleca się również spożywania tłustych, mocno kalorycznych dań. Ważnym czynnikiem oprócz kaloryczności jest też ilość posiłków. W diecie cukrzycowej zaleca się, aby było ich co najmniej sześć i dobrze byłoby, żeby miały one stosunkowo małą objętość, bo to minimalizuje ryzyko wahań poziomu glukozy w organizmie. Osobom z cukrzycą bardzo dobrze robi także aktywność fizyczna. Najlepiej, żeby była ona o umiarkowanym stopniu intensywności.

Diabetycy muszą też dbać o to, by co jakiś czas kontrolować poziom cukru. Można monitorować go albo przy pomocy pompy insulinowej, albo glukometru. Podwyższony poziom cukru we krwi to także wskazanie do farmakologii. Chorzy, by zwalczyć objawy cukrzycy, muszą przyjmować leki obniżające stężenie glukozy we krwi. Gdy tego zaniechają, ich lekkomyślność może zakończyć się amputacją kończyn, a nawet śpiączka.

Zdrowie i dieta. Jakie pokarmy chronią przed cukrzycą?

Doskonałą tarczą ochronną przeciwko cukrzycy jest szpinak. Zawiera on bardzo duże ilości potasu, a jak wykazały badania osoby z niedoborem tego pierwiastka, są znacznie podatniejsze na rozwój cukrzycy w organizmie. Dlatego też tymże pacjentom poleca się jedzenie jak największej ilości szpinaku. Szpinak jest odpowiedni dla osób z podwyższonym poziomem cukru także dlatego, że ma bardzo małą ilość węglowodanów, hamuje wilczy apetyt, a dodatkowo ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Nadwaga, jak wiadomo- zwiększa tylko ryzyko rozwoju choroby, toteż należy zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić.

W walce z podjadaniem i słodkościami nie ma nic lepszego niż posiłkowanie się szpinakiem. Dzięki jego cudownym właściwościom istnieje też szansa, że cukrzyca się cofnie. Dużym wsparciem w profilaktyce cukrzycy są orzechy włoskie. Przysmak ten nie tylko obniża poziom cukru we krwi chorego, lecz również powoduje spadek złego cholesterolu oraz zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. To z kolei ogranicza ryzyko udaru oraz zawału serca. Orzechy włoskie co wykazały testy- są bogatym źródłem magnezu, fosforu i potasu, toteż ich stałe zajadanie pomaga zwalczyć takie objawy cukrzycy, jak senność, zmęczenie i wstręt do wysiłku fizycznego.

Co jeszcze warto jeść przy cukrzycy?

Awokado to kolejny produkt, który pomaga zredukować poziom cukru. Oprócz tego ten cudowny owoc obniża poziom złego cholesterolu, jest skarbnicą takich witamin jak witamina A, C i E. Zawiera olbrzymie ilości luteiny, potasu, błonnika i beta-karotenu. Co równie ważne obniża ciśnienie tętnicze i wydatnie przyczynia się do pohamowania apetytu, co w konsekwencji prowadzi do utraty zbędnych kilogramów. Dużo dobrego w leczeniu cukrzycy robi też cynamon. Ta niepozorna przyprawa co udowodniły badania, redukuje podwyższone stężenie cukru we krwi u chorych nawet o trzydzieści procent. Warunkiem pozwalającym osiągać takie sukcesy w walce z cukrzycą jest to, by spożywać cynamon codziennie tylko w małych ilościach.

Co dosyć zaskakujące pestki dyni podobnie jak cynamon również należą do pokarmów, które są cichym sojusznikiem w walce z cukrzycą. Dzieje się tak z powodu tego, iż w ich wnętrzu znajdują się ogromne pokłady magnezu. On jak wiadomo, reguluje pracę serca, nerek oraz mięśni i niechcący wpływa też na obniżenie cholesterolu, trójglicerydów oraz cukru we krwi. Dlatego też warto jeść pestki dyni codziennie. Można spożywać je jako samodzielną przekąskę lub dodawać do jogurtu, musli czy chleba.